![](https://brasovstiri.ro/wp-content/uploads/2022/10/310460942_2310004672484473_5763615276659755914_n.jpg)
Filarmonica Braşov găzduieşte, în această săptămână, primul masterclass internaţional de dirijat. 8 tineri dirijori, din 8 țări se perfecționează, la Brașov, în arta dirijatului, sub bagheta unuia dintre cei mai renumiți profesori de dirijat din lume – Uroš Lajovic.
Atelierul de dirijat este organizat de Filarmonica Braşov în parteneriat cu „Platform for Culture” Croaţia. Masterclass-ul de dirijat, organizat în premieră în orașul nostru, se va încheia la final de săptămână, iar până atunci, tinerii muzicieni sunt atenți la fiecare explicație a maestrului Uroš Lajovic.
Masterclass-ul se va încheia cu un concert dirijat de cei 8 tineri, vineri, de la ora 19.00, iar intrarea publicului va fi gratuită. Rezervate online aici.
Proiectul este cofinanțat de Consiliul Județean Brașov.
![](https://brasovstiri.ro/wp-content/uploads/2022/10/310393076_2310006099150997_5263884176445616331_n-942x628.jpg)
![](https://brasovstiri.ro/wp-content/uploads/2022/10/310460942_2310004672484473_5763615276659755914_n-1-942x628.jpg)