![](https://brasovstiri.ro/wp-content/uploads/2024/04/435003894_282999231544433_125890647437710854_n.jpg)
Praf saharian în Brașov! Șoferii și-au găsit mașinile acoperite de un strat roșiatic în această dimineață, iar la multe spălătorii auto s-au format cozi imense. În după-amiaza zilei de astăzi, masa de aer încărcată cu particule de praf saharian se va deplasa spre nord-est şi se va îndepărta de România.
”În perioada 23 aprilie ora 09 – 24 aprilie ora 13, circulaţia aerului, predominant sud-vestică, va favoriza avansul dinspre nordul Africii a unei mase de aer încărcată cu particule de praf de origine sahariană, către sud-estul Europei. Această masă de aer va fi deasupra României marţi (23 aprilie) şi în prima parte a zilei de miercuri (24 aprilie)”, precizează ANM.
![](https://brasovstiri.ro/wp-content/uploads/2024/04/439734590_1143174480366905_7399278259127960771_n-837x628.jpg)