Punct final la Turneul ATP Ion Țiriac Challenger: Murkel Dellien triumfă la Brașov

Punct final în cea mai prestigioasă competiţie de tenis găzduită în acest an de Baza Sportiva Olimpia din Braşov – Turneul ATP Ion Ţiriac Challenger – care şi-a desemnat recent câştigătorii.

Proba de simplu a fost câștigată de Murkel Dellien (BOL) care a dispus în două seturi, scor 6 – 3, 7 – 5, de jucătorul Dmitry Popko (KAZ). Câștigătorul a obținut 75 puncte ATP și 10.200 euro, în timp ce învinsul din finală a primit 44 puncte ATP și un premiu în valoare de 6.015 euro.

Finala de dublu, disputată între perechile Javier Barranco Cosano (ESP) – Nicolas Moreno de Alboran (USA) şi Karol Drzewiecki (POL) – Piotr Matu Szewski (POL), s-a încheiat cu scorul de 3 – 6, 6 – 1, 17 – 15 (tiebreak).

Citeste și:  Corona Brașov câștigă Grupa D și se califică în runda a treia a Cupei Continentale 2025

La festivitatea de premiere au participat fostul mare tenismen Horia Tecău şi preşedintele ales al Consiliului Judeţean Braşov Adrian-Ioan Veştea, care i-au felicitat pe câştigători şi le-au înmânat trofeele.

Duminică, în cadrul Ion Țiriac Challenger, şi micii tenismeni brașoveni şi-au măsurat forţele în turneul „Țiriac Kids Day”, cu licență Tenis 10 FRT.

Sezonul competiţional de tenis continuă la Baza Sportivă Olimpia cu o serie de turnee, dintre care le menționăm pe cele internaționale:

🎾 28 iulie – 4 august – Turneul Brașov Open, sub egida ITF, organizat de Federația Română de Tenis;

🎾 10 – 18 august – Turneul Brașov Cup, sub egida Tennis Europe, organizat de Asociația Clubul Sportiv Junior Pro Tenis Brașov;

Citeste și:  Maxim Iacob și Călin Grăjdieru, de la Kids Tâmpa, au câștigat cinci medalii pentru România, la Campionatele Balcanice

🎾 25 august – 1 septembrie – Turneul Ţiriac Foundation Trophy Cup, sub egida ITF W35, organizat de Asociația Clubul Sportiv Junior Pro Tenis Brașov.

Turneul internațional de tenis ATP Ion Țiriac Challenger a fost organizat de Fundația Țiriac, cu sprijinul asigurat de Consiliul Județean Brașov, Baza Sportiva Olimpia și Olimpia – Muzeul Sportului și Turismului Montan.