Real Madrid – Liverpool 1-0. Spaniolii câștigă a 14-a oară cel mai important trofeu

Real Madrid a cucerit al 14-lea trofeu european după ce a învins, în noaptea de sâmbătă spre duminică, pe Liverpool, cu scorul de 1-0. Unicul gol al meciului a fost reușit de Vinicius, în minutul 59.

Prima repriză le-a aparținut britanicilor, care au ratat și cea mai mare ocazie a partidei, semnată de Mane, în minutul 21, însă bara i-a salvat pe iberici. Pe de altă parte, Real Madrid a marcat în minutul 43, prin Benzema, dar reușita francezului a fost anulată de VAR pe motiv de ofsaid.

Unicul gol al meciului a fost reușit în minutul 59 de madrileni. Valverde a trimis o centrală șutatp, iar brazilianul Vinicius l-a executat pe colegul său de la naționala Braziliei, Alisson. A fost singurul șut al spaniolilor pe spațiul porții, dar suficient ca Real Madrid să câștige meciul și trolfeul, în uralele a peste 20.000 de fani care s-au deplasat la Paris.

Citeste și:  Castelul Bran își deschide porțile pentru "Noaptea Muzeelor"