Spartani din 22 de țări s-au luptat în Poiana Brașov

Peste 2.500 de sportivi din 22 de țări s-au luptat, în acest weekend, în Poiana Brașov, cu obstacolele și vremea spartană, în cadrul celei mai importante curse cu obstacole din lume, Spartan Race, etapa din România. Deși traseul, obstacolele și vremea au pus la încercare rezistența praticipanților, cea mai mare parte a lor au încheiat cursa, doi brașoveni au terminat pe podium la cele 3 curse, în clasamentul timpilor. Astfel, la prima cursă, Super, care a avut 13,5 km și 25 de obstacole, Viorel Palici, a terminat pe locul 2 la 3 minute de câștigătorul cursei Zlska Peter, din Slovacia, care a terminat cursa în 1h34min15sec. Pe locul 3 s-a clasat Szabo David, din Ungaria, care a terminat cursa la 11 minute și 39 secunde de câștigător. Cel mai bun timp la fete l-a obținut Hortobágyiová Eszter, din Slovacia, cu 1h54min15sec, următoarea fiind Gradl Michaela, din Austria, în 2h03min25sec. Conform datelor preliminare la această cursă s-au înscris 740 de persoane și au terminat 675 de sportivi, majoritatea fiind din România, Ungaria, Cehia și Slovacia. la a doua cursă de sâmbătă, Sprint, care a măsurat 6 km și a avut 21 de obstacole, din cauza vremii nefavorabile și a efortului depus, aproape 100 de sportivi, din cei 855 înscriși, nu au mai luat startul. Dintre cei care au luat startul, 730 au reușit să termine cursa. Și în această cursă, pe locul 2 s-a clasat tot Viorel Palici, care a ajuns la 43 de secunde în urma câștigătorului de la cursa Super, Zlska Peter, din Slovacia, care a terminat cursa în 41min34sec. Pe locul 3 s-a clasat Haviarik Jakub, din Slovacia, care a ajuns la o secundă după sportivul român. Prima sportivă care a trecut linia de sosire la cursa Sprint, a fost cîștigătoarea de la Super, Hortobágyiová Eszter, Slovacia, care a terminat cursa în 47min10sec. A doua sportivă care a trecut linia de sosire a fost Roučková Olga, din Cehia, în 1h3min47sec. Ultima cursă, Beast, care a vut loc duminică, a fost declarată de majoritatea participanților, ca cea mai spectaculoasă și crea cursă la care au participat vreodată. Beast a avut 22 de km lungime, 32 de obstacole și a inclus, ca și cursa Super, alergare pe creastă. Din cei 613 sportivi înscriși inițial, au reușit să termine această probă 478, cea mai mare parte dintre cei 135 care nu aterminat cursa, fiind cei care nu s-au mai prezentat la start. Pe locul 3 la această cursă s-a clasat Moșoiu Cristian, care a ajuns la 8min și 13 secunde de câștigătorul cursei cehul Hynek Richard, 2h30min24sec, și la doar 45 de secunde după sportivul clasat pe locul 2, slovacul Žiška Peter, 2h37min52sec. Vioerel Palici s-a clasat pe locul 2 și al Trifecta Weekend, după cumularea timpilor din cele 3 curse, după ce la categoria Best a ocupat locul 5. Timpul total, cumulat pe cele 3 curse, fiind de 5h07m27s. Pe primul loc la Trifecta Weekend s-a clasat slocaul Ziska Peter, cu 4h53m41s. Pe locul 3, din cei 256 de participanți care au realizat Trifecta s-a clasat o fată, slovaca Hortobagyiova Eszter, cu 05h48m58s, timp total. Un rezultat bun a obținut și fostul consilier local Ciprian Chiricheș, care a ocupat locul 3, la cursele Super și Beast, la categoria sa de vârstă.

Citeste și:  Românii din Spania trimit bani, transferă expertiză și atitudine sănătoasă și nu-și pierd încrederea în țara natală